Murata Electronics North America GRM31MF51C475ZA01L
GRM31MF51C475ZA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31MF51C475ZA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
GRM31MF51C475ZA01L.pdf
Availability of GRM31MF51C475ZA01L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM31MF51C475ZA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31MF51C475ZA01L
Internal Part NumberEIS-GRM31MF51C475ZA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31MF51C475ZA01L
Related LinksGRM31MF51, GRM31MF51C475ZA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31MF51C475ZA01L Details Description
Related parts for GRM31MF51C475ZA01L
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8DIP datasheet.pdf
FINGER GUARD METAL F/6400 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FORWARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
N TYPE STRT JACK 50 OHM BD IP68 datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
2200UF 6,3V 10X25MM 105C 2000H datasheet.pdf