Murata Electronics North America GRM31MR60J475KC11L
GRM31MR60J475KC11L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31MR60J475KC11L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31MR60J475KC11L.pdf
Availability of GRM31MR60J475KC11L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM31MR60J475KC11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31MR60J475KC11L
Internal Part NumberEIS-GRM31MR60J475KC11L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
PCN Obsolescence/ EOLGRM Spec Code Cxx 11/Feb/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31MR60J475KC11L
Related LinksGRM31MR60, GRM31MR60J475KC11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31MR60J475KC11L Details Description
Related parts for GRM31MR60J475KC11L
FILTER 3-TERM 60MHZ 2A SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 4POS GOLD SMD datasheet.pdf
RACK ALUM 15X24.3X84 NAT datasheet.pdf
VRL SERIES 70 FRAME 50: 1 RA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 8C HLD 300V datasheet.pdf