Vishay/Dale RNC55J5882BSB14
RNC55J5882BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5882BSB14
Brief Description
RES 58.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5882BSB14.pdf
Availability of RNC55J5882BSB14
QUANTITY
RNC55J5882BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5882BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5882BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5882BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5882BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5882BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5882BSB14
MOSFET N-CH 200V 120A PLUS247 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC COMP W/VOLT-LEVL TRANS SOT563 datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 12V WT DOME RED datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 23POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
IC SD VIDEO FILTER AMP 6SOT23 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf