Murata Electronics North America GRM3297U2A242JZ01D
GRM3297U2A242JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM3297U2A242JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2400PF 100V U2J 1210
Datasheet Download
GRM3297U2A242JZ01D.pdf
Availability of GRM3297U2A242JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM3297U2A242JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM3297U2A242JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM3297U2A242JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM3297U2A242JZ01D
Related LinksGRM3297U2, GRM3297U2A242JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM3297U2A242JZ01D Details Description
Related parts for GRM3297U2A242JZ01D
CONN RECEPT 0.5MM 120POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 50A 0.47 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 3POS PANEL SLDTAIL datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
2.00MM PITCH DIL HORIZ 2.4MM PC datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf