Vishay/Dale RNC55H3742FSBSL
RNC55H3742FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3742FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3742FSBSL.pdf
Availability of RNC55H3742FSBSL
QUANTITY
RNC55H3742FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3742FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3742FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3742FSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3742FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3742FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3742FSBSL
JUMPER-H2728TR/C2065R/H2728TR12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 64POS STR datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
HANDHELD READER W/0.8M USB CABLE datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 22 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO215AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf