Microchip Technology PIC32MX130F128L-V/PF
PIC32MX130F128L-V/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX130F128L-V/PF
Brief Description
IC MCU 32BIT 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX130F128L-V/PF.pdf
Availability of PIC32MX130F128L-V/PF
QUANTITY
PIC32MX130F128L-V/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX130F128L-V/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MX130F128L-V/PF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, PIC® 32MX
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 48x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX130F128L-V/PF
Related LinksPIC32MX130, PIC32MX130F128L-V/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX130F128L-V/PF Details Description
Related parts for PIC32MX130F128L-V/PF
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR CMOS 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 130A TO263-7 datasheet.pdf
IC FPGA 684 I/O 957FCBGA datasheet.pdf
VARISTOR 212V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
KEYPAD BUTTON datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 30A TO252-3 datasheet.pdf