Murata Electronics North America GRM32DR72J333KW01L
GRM32DR72J333KW01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM32DR72J333KW01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210
Datasheet Download
GRM32DR72J333KW01L.pdf
Availability of GRM32DR72J333KW01L
QUANTITY
GRM32DR72J333KW01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32DR72J333KW01L
Internal Part NumberEIS-GRM32DR72J333KW01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32DR72J333KW01L
Related LinksGRM32DR72, GRM32DR72J333KW01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32DR72J333KW01L Details Description
Related parts for GRM32DR72J333KW01L
RES SMD 15 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
IC FPGA 683 I/O 956BGA datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC HALL SWITCH MICROPWR SOT-553 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
COUPLER 30DB 500MHZ-1GHZ INLINE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W DO204AL datasheet.pdf