Murata Electronics North America GRM32ER61A476KE20L
GRM32ER61A476KE20L picture photo
Mfg. Part Number
GRM32ER61A476KE20L
Brief Description
CAP CER 47UF 10V X5R 1210
Datasheet Download
GRM32ER61A476KE20L.pdf
Availability of GRM32ER61A476KE20L
QUANTITY
GRM32ER61A476KE20L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32ER61A476KE20L
Internal Part NumberEIS-GRM32ER61A476KE20L
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32ER61A476KE20L
Related LinksGRM32ER61, GRM32ER61A476KE20L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32ER61A476KE20L Details Description
Related parts for GRM32ER61A476KE20L
CAP ALUM 10UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OCTAL PROTECTOR 18SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 270K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 148-155MHZ BN datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf