Murata Electronics North America GRM32ER72A225KA35L
GRM32ER72A225KA35L picture photo
Mfg. Part Number
GRM32ER72A225KA35L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
GRM32ER72A225KA35L.pdf
Availability of GRM32ER72A225KA35L
QUANTITY
GRM32ER72A225KA35L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32ER72A225KA35L
Internal Part NumberEIS-GRM32ER72A225KA35L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32ER72A225KA35L
Related LinksGRM32ER72, GRM32ER72A225KA35L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32ER72A225KA35L Details Description
Related parts for GRM32ER72A225KA35L
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.54 OHM 1% 20W datasheet.pdf