Murata Electronics North America GRM32MR71C225MC01L
GRM32MR71C225MC01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM32MR71C225MC01L
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
GRM32MR71C225MC01L.pdf
Availability of GRM32MR71C225MC01L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM32MR71C225MC01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM32MR71C225MC01L
Internal Part NumberEIS-GRM32MR71C225MC01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
PCN Obsolescence/ EOLGRM Spec Code Cxx 11/Feb/2014
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM32MR71C225MC01L
Related LinksGRM32MR71, GRM32MR71C225MC01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM32MR71C225MC01L Details Description
Related parts for GRM32MR71C225MC01L
RES SMD 562 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT SMD AU datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 5M datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf