Murata Electronics North America GRM43ER61A476KE19L
GRM43ER61A476KE19L picture photo
Mfg. Part Number
GRM43ER61A476KE19L
Brief Description
CAP CER 47UF 10V X5R 1812
Datasheet Download
GRM43ER61A476KE19L.pdf
Availability of GRM43ER61A476KE19L
QUANTITY
GRM43ER61A476KE19L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM43ER61A476KE19L
Internal Part NumberEIS-GRM43ER61A476KE19L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM43ER61A476KE19L
Related LinksGRM43ER61, GRM43ER61A476KE19L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM43ER61A476KE19L Details Description
Related parts for GRM43ER61A476KE19L
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC RF ZIGBEE/802.15.4 SOC W/ USB datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 70POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 45V TO-263AB datasheet.pdf