Amphenol Industrial PT01A-20-39S(SR)
PT01A-20-39S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-20-39S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT01A-20-39S(SR).pdf
Availability of PT01A-20-39S(SR)
QUANTITY
PT01A-20-39S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-20-39S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT01A-20-39S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-20-39S(SR)
Related LinksPT01A-20, PT01A-20-39S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-20-39S(SR) Details Description
Related parts for PT01A-20-39S(SR)
RES 1K OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SEQUENCER 24QFN datasheet.pdf
FAN BLOWER 12X3MM VAPO 3VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP UNPRINT 4-SEC datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf