CW Industries GRS-2011-2500
GRS-2011-2500 picture photo
Mfg. Part Number
GRS-2011-2500
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Datasheet Download
GRS-2011-2500.pdf
Availability of GRS-2011-2500
QUANTITY
GRS-2011-2500 Order Process
Ship out your order
Specifications of GRS-2011-2500
Internal Part NumberEIS-GRS-2011-2500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCW 2000 and 4000 Series Rocker Switches
Standard Package500
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series2000
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.58mm x 13.97mm
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRS-2011-2500
Related LinksGRS-20, GRS-2011-2500 Datasheet, CW Industries Distributor
GRS-2011-2500 Details Description
Related parts for GRS-2011-2500
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLOCK DRIVER 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4 BUTTON TRANSMITTED AMBER datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 49MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 950MA 462 MOHM datasheet.pdf