Murata Electronics North America GRT155C81A105KE01D
GRT155C81A105KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155C81A105KE01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V 10% X6S 0402
Datasheet Download
GRT155C81A105KE01D.pdf
Availability of GRT155C81A105KE01D
QUANTITY
GRT155C81A105KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155C81A105KE01D
Internal Part NumberEIS-GRT155C81A105KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155C81A105KE01D
Related LinksGRT155C81, GRT155C81A105KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155C81A105KE01D Details Description
Related parts for GRT155C81A105KE01D
FIXED IND 56UH 3.4A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMPAR HS TRPL 14-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8HSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
SCD DPX JPR MM 50/125 3MM RSR 1M datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS datasheet.pdf