Murata Electronics North America GRT155C81C474KE01D
GRT155C81C474KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155C81C474KE01D
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V 10% X6S 0402
Datasheet Download
GRT155C81C474KE01D.pdf
Availability of GRT155C81C474KE01D
QUANTITY
GRT155C81C474KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155C81C474KE01D
Internal Part NumberEIS-GRT155C81C474KE01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155C81C474KE01D
Related LinksGRT155C81, GRT155C81C474KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155C81C474KE01D Details Description
Related parts for GRT155C81C474KE01D
TRANS NPN 45V 0.2A TO92 datasheet.pdf
IC DIFF CNVRTR CNTRL SCSI 56SSOP datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
DSUB GEHAEUSE 37-POL NICKEL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf