Murata Electronics North America GRT155R61A225KE01D
GRT155R61A225KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155R61A225KE01D
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V 10% X5R 0402
Datasheet Download
GRT155R61A225KE01D.pdf
Availability of GRT155R61A225KE01D
QUANTITY
GRT155R61A225KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155R61A225KE01D
Internal Part NumberEIS-GRT155R61A225KE01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155R61A225KE01D
Related LinksGRT155R61, GRT155R61A225KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155R61A225KE01D Details Description
Related parts for GRT155R61A225KE01D
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SENSR VRS 5/8" SEALED FRONT 60V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32MLPQ datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
L37-3 ROLL 50MX320MMX0.5MM datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf