Murata Electronics North America GRT155R61C105KE01D
GRT155R61C105KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155R61C105KE01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V 10% X5R 0402
Datasheet Download
GRT155R61C105KE01D.pdf
Availability of GRT155R61C105KE01D
QUANTITY
GRT155R61C105KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155R61C105KE01D
Internal Part NumberEIS-GRT155R61C105KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155R61C105KE01D
Related LinksGRT155R61, GRT155R61C105KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155R61C105KE01D Details Description
Related parts for GRT155R61C105KE01D
CONN HOUSING RECEPT 41POS BLACK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 900VAC SCREW datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
PLASTEK SHEET, 3 MM X 96'' X 48' datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf