Murata Electronics North America GRT155R61E105KE01D
GRT155R61E105KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155R61E105KE01D
Brief Description
CAP CER 1UF 25V 10% X5R 0402
Datasheet Download
GRT155R61E105KE01D.pdf
Availability of GRT155R61E105KE01D
QUANTITY
GRT155R61E105KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155R61E105KE01D
Internal Part NumberEIS-GRT155R61E105KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155R61E105KE01D
Related LinksGRT155R61, GRT155R61E105KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155R61E105KE01D Details Description
Related parts for GRT155R61E105KE01D
SENSOR 750PSIS 9/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 10MSOP datasheet.pdf
CONN DUAL RCPT 40CKT BEIGE datasheet.pdf
Connector Receptacle Serial I/O 10 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
INDICATOR GREEN 24VDC datasheet.pdf