Murata Electronics North America GRT155R6YA224KE01D
GRT155R6YA224KE01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT155R6YA224KE01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 35V 10% X5R 0402
Datasheet Download
GRT155R6YA224KE01D.pdf
Availability of GRT155R6YA224KE01D
QUANTITY
GRT155R6YA224KE01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT155R6YA224KE01D
Internal Part NumberEIS-GRT155R6YA224KE01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT155R6YA224KE01D
Related LinksGRT155R6Y, GRT155R6YA224KE01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT155R6YA224KE01D Details Description
Related parts for GRT155R6YA224KE01D
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 39K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 40MHZ 28-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 6W D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.6A SOT-893L datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS JAM NUT PIN datasheet.pdf