Murata Electronics North America GRT188R60J475ME01D
GRT188R60J475ME01D picture photo
Mfg. Part Number
GRT188R60J475ME01D
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V 20% X5R 0603
Datasheet Download
GRT188R60J475ME01D.pdf
Availability of GRT188R60J475ME01D
QUANTITY
GRT188R60J475ME01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT188R60J475ME01D
Internal Part NumberEIS-GRT188R60J475ME01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT188R60J475ME01D
Related LinksGRT188R60, GRT188R60J475ME01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT188R60J475ME01D Details Description
Related parts for GRT188R60J475ME01D
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO SWIT QUAD SPDT 16TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING 16POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDTX8 5A datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 4BIT 12UQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM SMC datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf