Murata Electronics North America GRT188R61C105KE13D
GRT188R61C105KE13D picture photo
Mfg. Part Number
GRT188R61C105KE13D
Brief Description
CAP CER 1UF 16V 10% X5R 0603
Datasheet Download
GRT188R61C105KE13D.pdf
Availability of GRT188R61C105KE13D
QUANTITY
GRT188R61C105KE13D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT188R61C105KE13D
Internal Part NumberEIS-GRT188R61C105KE13D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT188R61C105KE13D
Related LinksGRT188R61, GRT188R61C105KE13D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT188R61C105KE13D Details Description
Related parts for GRT188R61C105KE13D
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 0.75 5.5V @ 6A SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A USFLAT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.45A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
7 MM GREEN PMI W GASKET datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 66D datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.35V 8A SYNC 10UQFN datasheet.pdf