Murata Electronics North America GRT188R61E105ME13D
GRT188R61E105ME13D picture photo
Mfg. Part Number
GRT188R61E105ME13D
Brief Description
CAP CER 1UF 25V 20% X5R 0603
Datasheet Download
GRT188R61E105ME13D.pdf
Availability of GRT188R61E105ME13D
QUANTITY
GRT188R61E105ME13D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT188R61E105ME13D
Internal Part NumberEIS-GRT188R61E105ME13D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT188R61E105ME13D
Related LinksGRT188R61, GRT188R61E105ME13D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT188R61E105ME13D Details Description
Related parts for GRT188R61E105ME13D
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 665 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH WHITE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100 L.210 datasheet.pdf
LTR C SOLDERING TIP 3.2MM datasheet.pdf