Murata Electronics North America GRT21BC8YA475ME13L
GRT21BC8YA475ME13L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BC8YA475ME13L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 35V 20% X6S 0805
Datasheet Download
GRT21BC8YA475ME13L.pdf
Availability of GRT21BC8YA475ME13L
QUANTITY
GRT21BC8YA475ME13L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BC8YA475ME13L
Internal Part NumberEIS-GRT21BC8YA475ME13L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT21BC8YA475ME13L
Related LinksGRT21BC8Y, GRT21BC8YA475ME13L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT21BC8YA475ME13L Details Description
Related parts for GRT21BC8YA475ME13L
Crystal 5.1200MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 1.3W D 25USMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V 20% BX 1812 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf