Murata Electronics North America GRT21BR61C106ME01L
GRT21BR61C106ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT21BR61C106ME01L
Brief Description
CAP CER 10UF 16V 20% X5R 0805
Datasheet Download
GRT21BR61C106ME01L.pdf
Availability of GRT21BR61C106ME01L
QUANTITY
GRT21BR61C106ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT21BR61C106ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT21BR61C106ME01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT21BR61C106ME01L
Related LinksGRT21BR61, GRT21BR61C106ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT21BR61C106ME01L Details Description
Related parts for GRT21BR61C106ME01L
RES ARRAY 6 RES 4.7K OHM 12SRT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 1GB 200-SODIMM datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 250 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 94POS datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf