Murata Electronics North America GRT31CR60J106ME01L
GRT31CR60J106ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR60J106ME01L
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V 20% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR60J106ME01L.pdf
Availability of GRT31CR60J106ME01L
QUANTITY
GRT31CR60J106ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR60J106ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR60J106ME01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR60J106ME01L
Related LinksGRT31CR60, GRT31CR60J106ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR60J106ME01L Details Description
Related parts for GRT31CR60J106ME01L
IC REG LDO 2.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM DC3W-NO datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR LP 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf