Murata Electronics North America GRT31CR61A106KE01L
GRT31CR61A106KE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61A106KE01L
Brief Description
CAP CER 10UF 10V 10% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61A106KE01L.pdf
Availability of GRT31CR61A106KE01L
QUANTITY
GRT31CR61A106KE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61A106KE01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61A106KE01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61A106KE01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61A106KE01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61A106KE01L Details Description
Related parts for GRT31CR61A106KE01L
CAP TANT 15UF 30V 20% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.02A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC USB SWITCH DPST 8MICROPAK datasheet.pdf
IC ACPI MULTI POWER CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 748MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf