Murata Electronics North America GRT31CR61A106ME01L
GRT31CR61A106ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61A106ME01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V 20% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61A106ME01L.pdf
Availability of GRT31CR61A106ME01L
QUANTITY
GRT31CR61A106ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61A106ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61A106ME01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61A106ME01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61A106ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61A106ME01L Details Description
Related parts for GRT31CR61A106ME01L
MOSFET N-CH 30V 8A SOT-223-4 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.6VC SMT datasheet.pdf
FUSE USB RESETTABLE 1.20A HOLD datasheet.pdf