Murata Electronics North America GRT31CR61C335KE01L
GRT31CR61C335KE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61C335KE01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V 10% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61C335KE01L.pdf
Availability of GRT31CR61C335KE01L
QUANTITY
GRT31CR61C335KE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61C335KE01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61C335KE01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61C335KE01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61C335KE01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61C335KE01L Details Description
Related parts for GRT31CR61C335KE01L
SOLDER UNIT DIG 85W W/O IRON datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 2W 4318 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf