Murata Electronics North America GRT31CR61E106ME01L
GRT31CR61E106ME01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61E106ME01L
Brief Description
CAP CER 10UF 25V 20% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61E106ME01L.pdf
Availability of GRT31CR61E106ME01L
QUANTITY
GRT31CR61E106ME01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61E106ME01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61E106ME01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61E106ME01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61E106ME01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61E106ME01L Details Description
Related parts for GRT31CR61E106ME01L
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1" BK 25' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/04GL 1.5RL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO-215AA datasheet.pdf
DSUB REAR RELEASE CRIMP 44SCKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BLADE 20A 32V MINI FAST-ACT datasheet.pdf