Murata Electronics North America GRT31CR61E335KE01L
GRT31CR61E335KE01L picture photo
Mfg. Part Number
GRT31CR61E335KE01L
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V 10% X5R 1206
Datasheet Download
GRT31CR61E335KE01L.pdf
Availability of GRT31CR61E335KE01L
QUANTITY
GRT31CR61E335KE01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRT31CR61E335KE01L
Internal Part NumberEIS-GRT31CR61E335KE01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRT31CR61E335KE01L
Related LinksGRT31CR61, GRT31CR61E335KE01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRT31CR61E335KE01L Details Description
Related parts for GRT31CR61E335KE01L
IC MPU SUPERVISR 2.32V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.7A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 2506 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
24CIR MTA100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V ST SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
TM3686K6R3DEBA datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf