GainSpan Corporation GS2011MIE-100
GS2011MIE-100 picture photo
Mfg. Part Number
GS2011MIE-100
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
802.11 WI-FI MODULE
Datasheet Download
GS2011MIE-100.pdf
Availability of GS2011MIE-100
QUANTITY
GS2011MIE-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of GS2011MIE-100
Internal Part NumberEIS-GS2011MIE-100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTray
RF Family/StandardWiFi
Protocol802.11b/g/n
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate72Mbps
Power - Output15dBm
Sensitivity-95dBm
Serial InterfacesI2C, I2S, JTAG, SPI, UART
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size4Mb Flash
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Receiving-
Current - Transmitting-
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GS2011MIE-100
Related LinksGS2011, GS2011MIE-100 Datasheet, GainSpan Corporation Distributor
GS2011MIE-100 Details Description
Related parts for GS2011MIE-100
FILTER LINE 33MH 1.4A TYPE 850 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 270 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
LL 5.00/02/90 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf