Sullins Connector Solutions GSA10DRMN
GSA10DRMN picture photo
Mfg. Part Number
GSA10DRMN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW
Datasheet Download
GSA10DRMN.pdf
Availability of GSA10DRMN
QUANTITY
GSA10DRMN Order Process
Ship out your order
Specifications of GSA10DRMN
Internal Part NumberEIS-GSA10DRMN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSA10DRMN
Related LinksGSA1, GSA10DRMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSA10DRMN Details Description
Related parts for GSA10DRMN
CONN HEADER 60POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 4POS .093 GRAY datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf