Sullins Connector Solutions GSA50DTBZ-S273
GSA50DTBZ-S273 picture photo
Mfg. Part Number
GSA50DTBZ-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GSA50DTBZ-S273.pdf
Availability of GSA50DTBZ-S273
QUANTITY
GSA50DTBZ-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSA50DTBZ-S273
Internal Part NumberEIS-GSA50DTBZ-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSA50DTBZ-S273
Related LinksGSA50DT, GSA50DTBZ-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSA50DTBZ-S273 Details Description
Related parts for GSA50DTBZ-S273
IC FLASH 2MBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 8.2A TO220F datasheet.pdf
CABLE INS BNC M-BNC M 50 OHM 40" datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2553DBV-364 datasheet.pdf
CONN MALE MINUS COUPLER datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 L.585 datasheet.pdf