Sullins Connector Solutions GSC10DRTN-S93
GSC10DRTN-S93 picture photo
Mfg. Part Number
GSC10DRTN-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GSC10DRTN-S93.pdf
Availability of GSC10DRTN-S93
QUANTITY
GSC10DRTN-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSC10DRTN-S93
Internal Part NumberEIS-GSC10DRTN-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSC10DRTN-S93
Related LinksGSC10D, GSC10DRTN-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSC10DRTN-S93 Details Description
Related parts for GSC10DRTN-S93
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACTOR 60A 48V datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 46POS datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FUSE CONN FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf