Sullins Connector Solutions GSC20DRXH
GSC20DRXH picture photo
Mfg. Part Number
GSC20DRXH
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GSC20DRXH.pdf
Availability of GSC20DRXH
QUANTITY
GSC20DRXH Order Process
Ship out your order
Specifications of GSC20DRXH
Internal Part NumberEIS-GSC20DRXH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSC20DRXH
Related LinksGSC2, GSC20DRXH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSC20DRXH Details Description
Related parts for GSC20DRXH
RES SMD 5.6 OHM 2% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 450A DO200 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
COMMUNICATION MODULE ETHERNET/IP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf