Sullins Connector Solutions GSC28DREH-S13
GSC28DREH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
GSC28DREH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
GSC28DREH-S13.pdf
Availability of GSC28DREH-S13
QUANTITY
GSC28DREH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSC28DREH-S13
Internal Part NumberEIS-GSC28DREH-S13
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSC28DREH-S13
Related LinksGSC28D, GSC28DREH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSC28DREH-S13 Details Description
Related parts for GSC28DREH-S13
IC REG LDO ADJ 5A TO220-5 datasheet.pdf
PHOTOTRANS NPN W/RESISTOR TO-18 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 17.2A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
POT 50K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf