Sullins Connector Solutions GSC60DRXN
GSC60DRXN picture photo
Mfg. Part Number
GSC60DRXN
Brief Description
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
GSC60DRXN.pdf
Availability of GSC60DRXN
QUANTITY
GSC60DRXN Order Process
Ship out your order
Specifications of GSC60DRXN
Internal Part NumberEIS-GSC60DRXN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSC60DRXN
Related LinksGSC6, GSC60DRXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSC60DRXN Details Description
Related parts for GSC60DRXN
IC MPU INTERPRISE 400MHZ 256BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 45A TO220NIS datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH GR/RD/YLW datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 150MW 0603 datasheet.pdf