Vishay Semiconductor/Diodes Division GSD2004S-G3-18
GSD2004S-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
GSD2004S-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23
Datasheet Download
GSD2004S-G3-18.pdf
Availability of GSD2004S-G3-18
QUANTITY
GSD2004S-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSD2004S-G3-18
Internal Part NumberEIS-GSD2004S-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)240V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)225mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 100mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 240V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSD2004S-G3-18
Related LinksGSD2004, GSD2004S-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GSD2004S-G3-18 Details Description
Related parts for GSD2004S-G3-18
CONN TERMINAL SOLDER TAB .438 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X5V 15W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 53.6 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SENSOR PROX M30 3W 10MM NC PNP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
4 POS AMP MCP 2.8 REC HSG datasheet.pdf