Schurter GSF1.1012.01
GSF1.1012.01 picture photo
Mfg. Part Number
GSF1.1012.01
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A
Datasheet Download
GSF1.1012.01.pdf
Availability of GSF1.1012.01
QUANTITY
GSF1.1012.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSF1.1012.01
Internal Part NumberEIS-GSF1.1012.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelGSF1 Series.igsGSF1 Series.stpGSF1 Series.x_bGSF1 Series.dxfGSF1 Series.wrl
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesGSF1
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL10A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting Type-
Termination-
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCCC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSF1.1012.01
Related LinksGSF1.1, GSF1.1012.01 Datasheet, Schurter Distributor
GSF1.1012.01 Details Description
Related parts for GSF1.1012.01
BOX ABS GRAY 4.25"L X 2.6"W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 6SO datasheet.pdf
RES SMD 1.23K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Crystal 18.089583MHz 10ppm 10pF 70 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 293K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK MULT 2KHZ-1.4GHZ 36VQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CRYSTAL 39.00 MHZ 8.0PF SMD datasheet.pdf