Sullins Connector Solutions GSM10DRXS
GSM10DRXS picture photo
Mfg. Part Number
GSM10DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GSM10DRXS.pdf
Availability of GSM10DRXS
QUANTITY
GSM10DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM10DRXS
Internal Part NumberEIS-GSM10DRXS
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM10DRXS
Related LinksGSM1, GSM10DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM10DRXS Details Description
Related parts for GSM10DRXS
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 6.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
0805 10K K62 B-3730 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 107MA 10.8 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 4.63A 31 MOHM TH datasheet.pdf