Sullins Connector Solutions GSM10DSUS
GSM10DSUS picture photo
Mfg. Part Number
GSM10DSUS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GSM10DSUS.pdf
Availability of GSM10DSUS
QUANTITY
GSM10DSUS Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM10DSUS
Internal Part NumberEIS-GSM10DSUS
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM10DSUS
Related LinksGSM1, GSM10DSUS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM10DSUS Details Description
Related parts for GSM10DSUS
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.72"LX4.72"W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 6.3V X7R 01005 datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf