Sullins Connector Solutions GSM24DTBT
GSM24DTBT picture photo
Mfg. Part Number
GSM24DTBT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GSM24DTBT.pdf
Availability of GSM24DTBT
QUANTITY
GSM24DTBT Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM24DTBT
Internal Part NumberEIS-GSM24DTBT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM24DTBT
Related LinksGSM2, GSM24DTBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM24DTBT Details Description
Related parts for GSM24DTBT
SWITCH KNOB SQUAR ILLUM 2POS GRN datasheet.pdf
IGBT 1700V 24A 250W TO268 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER LIN STEP DVR NQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BIT/PACK 1"NAILEATER RT datasheet.pdf
CONN HDR 92POS 1.27MM SMD datasheet.pdf