Sullins Connector Solutions GSM25DRKF
GSM25DRKF picture photo
Mfg. Part Number
GSM25DRKF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
GSM25DRKF.pdf
Availability of GSM25DRKF
QUANTITY
GSM25DRKF Order Process
Ship out your order
Specifications of GSM25DRKF
Internal Part NumberEIS-GSM25DRKF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSM25DRKF
Related LinksGSM2, GSM25DRKF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GSM25DRKF Details Description
Related parts for GSM25DRKF
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
SWITCH DETECT SNAPACT SPDT RIGHT datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 208 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 11POS .5MM datasheet.pdf