Vishay Semiconductor/Diodes Division GSOT36-G3-08
GSOT36-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
GSOT36-G3-08
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23
Datasheet Download
GSOT36-G3-08.pdf
Availability of GSOT36-G3-08
QUANTITY
GSOT36-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSOT36-G3-08
Internal Part NumberEIS-GSOT36-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)39V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp71V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse248W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency52pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSOT36-G3-08
Related LinksGSOT36, GSOT36-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
GSOT36-G3-08 Details Description
Related parts for GSOT36-G3-08
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf