Global Power Technologies Group GSXD080A006S1-D3
GSXD080A006S1-D3 picture photo
Mfg. Part Number
GSXD080A006S1-D3
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 80A SOT227
Datasheet Download
GSXD080A006S1-D3.pdf
Availability of GSXD080A006S1-D3
QUANTITY
GSXD080A006S1-D3 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSXD080A006S1-D3
Internal Part NumberEIS-GSXD080A006S1-D3
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750mV @ 80A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 60V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSXD080A006S1-D3
Related LinksGSXD080A, GSXD080A006S1-D3 Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GSXD080A006S1-D3 Details Description
Related parts for GSXD080A006S1-D3
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI6 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 3.30 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2MM HDM BP EW PF 30AU GF 144CKT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 277K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf
IC DISPLAY CTLR ON SCRN 100TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf