Global Power Technologies Group GSXF120A060S1-D3
GSXF120A060S1-D3 picture photo
Mfg. Part Number
GSXF120A060S1-D3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE FAST REC 600V 120A SOT227
Datasheet Download
GSXF120A060S1-D3.pdf
Availability of GSXF120A060S1-D3
QUANTITY
GSXF120A060S1-D3 Order Process
Ship out your order
Specifications of GSXF120A060S1-D3
Internal Part NumberEIS-GSXF120A060S1-D3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)105ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GSXF120A060S1-D3
Related LinksGSXF120A, GSXF120A060S1-D3 Datasheet, Global Power Technologies Group Distributor
GSXF120A060S1-D3 Details Description
Related parts for GSXF120A060S1-D3
CONN PIN 20-24AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 20UTQFN datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC P600 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
26+26 DIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
MICRO 15C S 72" YEL JACKS NI datasheet.pdf
PNL MNT BLUE 9.1MM LENS 1' WIRE datasheet.pdf