HellermannTyton GT.50X112P2
GT.50X112P2 picture photo
Mfg. Part Number
GT.50X112P2
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
GRIP TIE 11X.5" RED
Datasheet Download
GT.50X112P2.pdf
Availability of GT.50X112P2
QUANTITY
GT.50X112P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of GT.50X112P2
Internal Part NumberEIS-GT.50X112P2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series-
Packaging10 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeHook and Loop - Tie
Bundle Diameter2.63" (66.80mm)
Length0.917' (279.40mm, 11.00")
Width0.500" (12.70mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength40 lbs (18.1 kg)
Features-
MaterialPolyethylene Hook, Polyamide Loop
ColorRed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT.50X112P2
Related LinksGT.50, GT.50X112P2 Datasheet, HellermannTyton Distributor
GT.50X112P2 Details Description
Related parts for GT.50X112P2
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC FIBER OPTIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf