C&K Components GT12MCBE
GT12MCBE picture photo
Mfg. Part Number
GT12MCBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V
Datasheet Download
GT12MCBE.pdf
Availability of GT12MCBE
QUANTITY
GT12MCBE Order Process
Ship out your order
Specifications of GT12MCBE
Internal Part NumberEIS-GT12MCBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
PCN Design/SpecificationRed to White Epoxy 29/June/2009
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesGT
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length3.81mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesSealed
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT12MCBE
Related LinksGT12, GT12MCBE Datasheet, C&K Components Distributor
GT12MCBE Details Description
Related parts for GT12MCBE
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.1A 30V datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
LOW LEAKAGE 12A 120V SO8FL datasheet.pdf