Intel GT28F160C3BA90SB93
GT28F160C3BA90SB93 picture photo
Mfg. Part Number
GT28F160C3BA90SB93
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 90NS 48UBGA
Datasheet Download
GT28F160C3BA90SB93.pdf
Availability of GT28F160C3BA90SB93
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GT28F160C3BA90SB93 Order Process
Ship out your order
Specifications of GT28F160C3BA90SB93
Internal Part NumberEIS-GT28F160C3BA90SB93
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeAdvanced + Boot Block FLASH
Memory Size16M (1M x 16)
Speed90ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFBGA
Supplier Device Package48-µBGA CSP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT28F160C3BA90SB93
Related LinksGT28F160C, GT28F160C3BA90SB93 Datasheet, Intel Distributor
GT28F160C3BA90SB93 Details Description
Related parts for GT28F160C3BA90SB93
IDC CABLE-AKN14A/ AE14G / AKN14A datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY MED SNAP-IN 6A datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 300MA 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 200MW SOD323 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf