Toshiba Semiconductor & Storage GT60N321(Q)
GT60N321(Q) picture photo
Mfg. Part Number
GT60N321(Q)
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1000V 60A 170W TO3P LH
Datasheet Download
GT60N321(Q).pdf
Availability of GT60N321(Q)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GT60N321(Q) Order Process
Ship out your order
Specifications of GT60N321(Q)
Internal Part NumberEIS-GT60N321(Q)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1000V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 60A
Power - Max170W
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C330ns/700ns
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)2.5µs
Package / CaseTO-3PL
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P(LH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GT60N321(Q)
Related LinksGT60N, GT60N321(Q) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
GT60N321(Q) Details Description
Related parts for GT60N321(Q)
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 8.7A 10.4 MOHM TH datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" PHONE 2' YELLOW datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 200A 170V PWR DIST datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 51POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf